Co to jest kręgozmyk

Co to jest Kręgozmyk?

Kręgozmyk to stan w naszym kręgosłupie kiedy dochodzi do przesunięcia się jednego kręgu względem drugiego – najczęściej górny kręg przesuwa się do przodu względem dolnego kręgu. W związku z tą zmianą zmienia się biomechanika kręgosłupa, środek ciężkości oraz postawa ciała. Wyróżniamy 4 stopnie kręgozmyku, w zależności od stopnia przesunięcia się kręgu. 

 

Czy kręgozmyk boli?

Dlaczego coś co nie boli, teoretycznie nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, nie przeszkadza nam estetycznie bo praktycznie go nie widać, powinno jednak nas zainteresować i sprowokować do lepszego zajęcia się swoim ciałem?

 

Jak powstaje kręgozmyk?

Powstaje, w zależności od wieku, w dwóch podstawowych mechanizmach. U młodszych osób poprzez mikrourazy, czasem kręgoszczeliny, czyli przerwania ciągłości kręgu, obserwujemy zwiększenie ruchomości w danym odcinku kręgosłupa i przesunięcie się kręgu. U osób starszych kręgozmyk powstaje najczęściej przez zmiany zwyrodnieniowe, kiedy to z biegiem czasu kręgosłup „zużywa się” i traci swoją naturalną stabilizację. Oprócz tego wada ta może powstać w wyniku wypadku, lub jej pochodzenie jest idiopatyczne czyli wiemy, że jest ale nie wiemy czemu.

 

Jak sprawdzić czy mam kręgozmyk?

Bardzo ważne w diagnostyce kręgozmyku są badania obrazowe takie jak rentgen lub rezonans magnetyczny. Nie zawsze fizjoterapeuta jest w stanie wyczuć palpacyjnie przesunięcie się kręgu do przodu, ponieważ w przypadku kręgozmyku rzekomego, przesunięciu ulega tylko trzon kręgu, a wyrostek kolczysty (to co czujemy pod palcami przesuwając je po kręgosłupie) zostaje na miejscu, powodując mylne wrażenie kręgosłupa w normie.

 

Co robić, gdy mam kręgozmyk?

Rehabilitacja tej wady opiera się na terapii biernej tkanek miękkich, mobilizacji kręgosłupa  (nie powinno się go manipulować, czyli strzykać!) oraz edukacji pacjenta w zakresie zalecanych i niezalecanego form aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia wydają się niezbędne, ponieważ…

Kręgozmyk rozwija się powoli i na początku praktycznie wcale nie boli. Co więcej jego stan może ulec pogorszeniu czyli kręg może się po prostu przesuwać coraz dalej – a wtedy wszystkie zmiany są coraz większe, łącznie z wytworzeniem się charakterystycznego pochylenia ciała. Prawidłowe i regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może zahamować pogłębianie się wady (ale nigdy jej nie cofnie!) oraz pomoże uniknąć operacji, która przy dużym przesunięciu kręgu może być niezbędna.

 

Zrobiłaś niedawno zdjęcie RTG? Wyszło, że masz kręgozmyk? Umów się do fizjoterapeuty i skonsultuj co robić! 

Podobne wpisy