Zdrowy Seans

Co to jest Ganglion?

Ganglion to galaretowata narośl powstająca zazwyczaj w okolicy nadgarstka, najczęściej po jego grzbietowej stronie. Można powiedzieć, że jest to stosunkowo nowa jednostka chorobowa, ponieważ powstała w momencie, gdy ludzie zaczęli bardziej przeciążać nadgarstki na przykład przez pisanie na klawiaturze,uderzanie palcami w kasę fiskalną czy uprawianie sportów takich jak tenis.

Czy ganglion boli?

Nierzadko zdarza się, że jest bolesny aczkolwiek nie jest to regułą, czasem
przeszkadza po prostu ze względu na walor estetyczny lub ogranicza ruchomość.

Jak powstaje ganglion?

Długotrwałe przeciążanie stawu powoduje zwiększoną produkcję mazi stawowej, która mając „za mało miejsca” w stawie zaczyna „uciekać” tworząc zachyłek z napiętej torebki stawowej.

Czy ganglion może być tylko w nadgarstku?

Co do zasady ganglion może powstawać nie tylko w nadgarstku ale jednak tam można go
zaobserwować najczęściej.

Co robić, gdy mam ganglion?

W leczeniu ganglionu warto zacząć od rozciągnięcia i rozluźnienia struktur w okolicy powstałej zmiany. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty w celu wykonania, najczęściej kilku, zabiegów terapii manualnej oraz zapoznania się z ćwiczeniami rozciągającymi przy których wykonywaniu ważna jest regularność.

Przy większych zmianach wskazane czasem będzie
chwilowe unieruchomienie stawu.

Czy ganglion to coś poważnego?

Ganglion nadgarstka nie jest niebezpieczną zmianą, która powinna nas zmartwić, potrafi jednak być bolesna i brzydko wyglądać. Wprowadzenie odpowiedniej fizjoterapii biernej z ćwiczeniami powinno jednak rozwiązać ten problem dosyć szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie.

Umów się do fizjoterapeuty, a razem postaramy się uporać z Twoim ganglionem!

ZAREZERWUJ SWOJĄ WIZYTĘ!