Czy blizna może powodować jakieś problemy w ciele?
Na czym polega fizjoterapia blizny?
Kiedy zacząć fizjoterapię blizny?
Powstawanie blizn jest procesem bardzo złożonym, składającym się z kilku etapów. Na każdym z tych etapów może wydarzyć się coś, co zmieni jego przebieg wpływając na efekt końcowy gojenia.
W przypadku większości zabiegów i operacji poza przecięciem naskórka i tkanki podskórnej dochodzi do naruszenia innych struktur, takich jak powięź, mięśnie, jamy ciała, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne.
Po takich ingerencjach warto zdawać sobie sprawę z tego, że blizna powstaje nie tylko na skórze, ale także na tkankach znajdujących się pod nią.
Zdecydowanie nie!
To właśnie nieprawidłowy proces gojenia może prowadzić do problemów miejscowych lub ogólnych tj. ból, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość, zaburzenia czucia czy drętwienie.
Dlatego istotnym postępowaniem wspomagającym proces gojenia jest terapia blizn.
Skóra narażona na uszkodzenia w wyniku urazu lub zabiegów chirurgicznych przechodzi fazy fizjologicznej reakcji leczniczej, która zakończona jest pojawieniem się blizny.
Reakcję tę dzieli się na cztery główne etapy:
1. hemostaza,
2.reakcja zapalna,
3.proliferacja
4.remodelowanie
Dużo zależy od rodzaju rany i indywidualnych czynników. Możemy uśrednić, że bez żadnych komplikacji proces ten trwa kilka tygodni.
Jeśli natomiast spotkają nas jakieś komplikacje może trwać nawet latami.
Współczesna fizjoterapia ma do zaoferowania wiele w tym temacie, już na wczesnych etapach powrotu do sprawności.
To fizjoterapia przyspiesza proces gojenia się i sprawia, że konsekwencje jakie niesie ze sobą napięta i bolesna blizna są o wiele mniejsze.
Czasami zdarza się, że nie opracowana blizna jest powodem wielu dolegliwości nawet kilka lat po jej powstaniu.
Wyobraź sobie, że Twoja skóra jest ciągnięta przez taką bliznę przez cały czas. Po pewnym czasie Twoje ciało dostosuje się do tego napięcia i zmieni sposób w jaki rusza np. Ręką. A to z kolei wpłynie na złą pracę w stawie barku i w konsekwencji jego ból.
Polega ona na stosowaniu technik manualnych, drenażowych, ale też różnego typu przyrządów (np. piny, bańka chińska, kinesiotaping, aparaty do radiofrekwencji) w celu poprawy ruchomości, czucia oraz przyśpieszenia i usprawnienia etapów bliznowacenia.
Chciałoby się napisać – jak najszybciej!
Na bliźnie można pracować od samego początku, głównie pracą pośrednią na tkankach ją otaczających, technikami drenującymi tkankę, czy stosując odpowiednie pozycje ułożeniowe. Oczywiście nie jest też nigdy za późno. Pracujemy w gabinecie z bliznami, które mają i kilkanaście lat. Praca na nich jest troszkę trudniejsza, ale równie skuteczna.
Wielokrotnie słyszysz, że powinieneś uprawiać aktywność fizyczną.. Właściwie to PO CO? Wiesz o tym, że niewystarczający ruch jest jednym z głównych czynników, które powodują zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych? Może słyszałeś/aś, że niewystarczający ruch wpływa na pogorszenie stanu psychicznego czy ogólnej jakości twojego życia? ILE WŁAŚCIWIE POWINIENEŚ SIĘ RUSZAĆ? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w tygodniu…
Czy podjadanie jest złe? PODJADANIE 1. Czy patrząc na ten wyraz kojarzy Ci się negatywnie?2. Już odczuwasz nieprzyjemne emocje tylko na niego patrząc?3. Od razy wiesz, że ,,podjadanie” jest złe? *Gdybym powiedziała Ci, że podjadanie może być próbą RATOWANIA SIĘTWOJEGO ORGANIZMU?Wiem co teraz myślisz.. „Podjadanie przeszkadza mi w odchudzaniu.” Oczywiście.Nie mogę się nie zgodzić. Może…
Czego dowiesz się z dzisiejszego artykułu? Czym jest bruksizm? Dlaczego boli Cię żuchwa? Ścieranie się zębów Co robić, gdy przeskakuje Ci żuchwa? Ból głowy a bruksizm Podsumowanie Czym jest bruksizm? Bruksizm to mimowolne zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie, które najczęściej występuje podczas snu. Może prowadzić do bólu szczęki, uszkodzeń zębów oraz problemów z mięśniami twarzy….
Zastanawiasz się, dlaczego nie chudniesz skoro jesz tyle, ile twoja koleżanka? Ty w pracy zjadasz tylko małą kanapkę przez 8h, a twoja koleżanka, siedząca obok 4 posiłki i nadal jest szczupła? Nie wiesz co robisz źle i irytujesz się? Zaczynasz katować się na siłę rodzajem aktywności fizycznej, za którym nie przepadasz lub próbujesz różnych diet?…
Co to jest Kręgozmyk? Kręgozmyk to stan w naszym kręgosłupie kiedy dochodzi do przesunięcia się jednego kręgu względem drugiego – najczęściej górny kręg przesuwa się do przodu względem dolnego kręgu. W związku z tą zmianą zmienia się biomechanika kręgosłupa, środek ciężkości oraz postawa ciała. Wyróżniamy 4 stopnie kręgozmyku, w zależności od stopnia przesunięcia się kręgu. …
Spis treści: 1. Dlaczego bolą plecy? 2. Czy mogę ćwiczyć kiedy bolą plecy? 3. Ćwiczenia na kręgosłup 4. Ból pleców przy dłuższym siedzeniu 5. Co robić, gdy bolą plecy? 6. Joga i medytacja 7. Masaż pleców 8. Terapia manualna Dlaczego bolą plecy? Szacuje się, że bóle kręgosłupa stanowią jedną z najczęstszych dolegliwościzdrowotnych na świecie,…