Czy blizna może powodować jakieś problemy w ciele?
Na czym polega fizjoterapia blizny?
Kiedy zacząć fizjoterapię blizny?
Powstawanie blizn jest procesem bardzo złożonym, składającym się z kilku etapów. Na każdym z tych etapów może wydarzyć się coś, co zmieni jego przebieg wpływając na efekt końcowy gojenia.
W przypadku większości zabiegów i operacji poza przecięciem naskórka i tkanki podskórnej dochodzi do naruszenia innych struktur, takich jak powięź, mięśnie, jamy ciała, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne.
Po takich ingerencjach warto zdawać sobie sprawę z tego, że blizna powstaje nie tylko na skórze, ale także na tkankach znajdujących się pod nią.
Zdecydowanie nie!
To właśnie nieprawidłowy proces gojenia może prowadzić do problemów miejscowych lub ogólnych tj. ból, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość, zaburzenia czucia czy drętwienie.
Dlatego istotnym postępowaniem wspomagającym proces gojenia jest terapia blizn.
Skóra narażona na uszkodzenia w wyniku urazu lub zabiegów chirurgicznych przechodzi fazy fizjologicznej reakcji leczniczej, która zakończona jest pojawieniem się blizny.
Reakcję tę dzieli się na cztery główne etapy:
1. hemostaza,
2.reakcja zapalna,
3.proliferacja
4.remodelowanie
Dużo zależy od rodzaju rany i indywidualnych czynników. Możemy uśrednić, że bez żadnych komplikacji proces ten trwa kilka tygodni.
Jeśli natomiast spotkają nas jakieś komplikacje może trwać nawet latami.
Współczesna fizjoterapia ma do zaoferowania wiele w tym temacie, już na wczesnych etapach powrotu do sprawności.
To fizjoterapia przyspiesza proces gojenia się i sprawia, że konsekwencje jakie niesie ze sobą napięta i bolesna blizna są o wiele mniejsze.
Czasami zdarza się, że nie opracowana blizna jest powodem wielu dolegliwości nawet kilka lat po jej powstaniu.
Wyobraź sobie, że Twoja skóra jest ciągnięta przez taką bliznę przez cały czas. Po pewnym czasie Twoje ciało dostosuje się do tego napięcia i zmieni sposób w jaki rusza np. Ręką. A to z kolei wpłynie na złą pracę w stawie barku i w konsekwencji jego ból.
Polega ona na stosowaniu technik manualnych, drenażowych, ale też różnego typu przyrządów (np. piny, bańka chińska, kinesiotaping, aparaty do radiofrekwencji) w celu poprawy ruchomości, czucia oraz przyśpieszenia i usprawnienia etapów bliznowacenia.
Chciałoby się napisać – jak najszybciej!
Na bliźnie można pracować od samego początku, głównie pracą pośrednią na tkankach ją otaczających, technikami drenującymi tkankę, czy stosując odpowiednie pozycje ułożeniowe. Oczywiście nie jest też nigdy za późno. Pracujemy w gabinecie z bliznami, które mają i kilkanaście lat. Praca na nich jest troszkę trudniejsza, ale równie skuteczna.
Terapia IASTM (Instrument-Assisted Soft Tissue Mobilization) to zaawansowana technika stosowana w fizjoterapii, która polega na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi do mobilizacji tkanek miękkich. Narzędzia te, wykonane zazwyczaj z wysokiej jakości stali chirurgicznej, mają różne kształty i rozmiary, co pozwala precyzyjnie dopasować je do specyfiki tkanki oraz obszaru ciała pacjenta Na czym polega terapia IASTM? Proces terapii…
Analiza składu ciała to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala szczegółowo poznać budowę naszego ciała. Sama masa ciała to tylko jeden z parametrów, który nie zawsze oddaje pełny obraz naszego zdrowia czy efektów diety lub treningu. Dzięki analizie składu ciała można dowiedzieć się znacznie więcej. W artykule dowiesz się, jakie parametry można sprawdzić podczas analizy, jak…
Czego dowiesz się z dzisiejszego artykułu? Co to jest masaż Gua Sha i czym jest wykonywany? Historia masażu kamieniami Zalety masażu Gua Sha Wskazania i przeciwwskazania do masażu Co to jest masaż Gua Sha i czym jest wykonywany? Masaż twarzy gua sha to tradycyjna technika wywodząca się z medycyny chińskiej, która polega na delikatnym głaskaniu,…
W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się na skorzystanie z terapii okołoporodowej u fizjoterapeuty uroginekologicznego. W tym artykule dowiesz się, na czym polega ta forma wsparcia i jakie korzyści może przynieść w czasie ciąży oraz po porodzie. Czego dowiesz się z dzisiejszego artykułu? W czym pomaga fizjoterapeutka uroginekologiczna Kiedy udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej…
Spis treści: Co to jest trening personalny? Dla kogo trening personalny jest najlepszy? Zalety treningu personalnego w powiecie Oleskim Dlaczego warto wybrać trenera personalnego w Oleśnie? Co to jest trening personalny? Trening personalny to ćwiczenia „szyte na miarę” – plan, który jest dopasowany specjalnie do Twoich potrzeb, celów i możliwości. Cały proces odbywa się pod…
Ból głowy potrafi skutecznie uprzykrzyć życie – trudno się skupić, pracować, a nawet cieszyć się wolnym czasem. W poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod jego łagodzenia warto przyjrzeć się masażowi Kobido. Ten tradycyjny japoński masaż, znany głównie z efektów upiększających, posiada również niezwykłe właściwości relaksacyjne i terapeutyczne, które mogą pomóc w walce z uciążliwościami takimi jak…