Zdrowy Seans

Blizna po operacji – okiem fizjoterapeuty

Często pomijany temat, praca z blizną po operacji. Po operacji usłyszymy jak długo mamy odpoczywać, jakie leki przyjmować, czasami też kiedy mamy zacząć się rehabilitować. Niestety bardzo rzadko usłyszy, że mamy zadbać o bliznę.

Jakie funkcje ma skóra?

Tkanka skórna jest jednym z największych narządów organizmu ludzkiego. Jednocześnie jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Pełni przede wszystkim funkcje ochronną, odbiera bodźce z zewnątrz, reguluje temperaturę wydzielając pot i wiele innych. Wszelkie ingerencje w organizm mogą powodować uszkodzenia tej struktury, a co za tym idzie, zaburzenia tychże funkcji.

Jak powstaje blizna?

Powstawanie blizn jest procesem bardzo złożonym, składającym się z kilku etapów. Na każdym z tych etapów może wydarzyć się coś, co zmieni jego przebieg wpływając na efekt końcowy gojenia. W przypadku większości zabiegów i operacji poza przecięciem naskórka i tkanki podskórnej dochodzi do naruszenia innych struktur, takich jak powięź, mięśnie, jamy ciała, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne. Po takich ingerencjach warto zdawać sobie sprawę z tego, że blizna powstaje nie tylko na skórze, ale także na tkankach znajdujących się pod nią.

Czy blizna powinna boleć?

Zdecydowanie nie! To właśnie nieprawidłowy proces gojenia może prowadzić do problemów miejscowych lub ogólnych tj. ból, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość, zaburzenia czucia czy drętwienie. Dlatego istotnym postępowaniem wspomagającym proces gojenia jest terapia blizn.

Etapy powstawania blizny

Skóra narażona na uszkodzenia w wyniku urazu lub zabiegów chirurgicznych przechodzi fazy fizjologicznej reakcji leczniczej, która zakończona jest pojawieniem się blizny. Reakcję tę dzieli się na cztery główne etapy: 1. hemostaza, 2.reakcja zapalna, 3.proliferacja 4.remodelowanie

Ile trwa gojenie się rany?

Dużo zależy od rodzaju rany i indywidualnych czynników. Możemy uśrednić, że bez żadnych komplikacji proces ten trwa kilka tygodni. Jeśli natomiast spotkają nas jakieś komplikacje może trwać nawet latami.

Dlaczego warto pracować z blizną?

Współczesna fizjoterapia ma do zaoferowania wiele w tym temacie, już na wczesnych etapach powrotu do sprawności. To fizjoterapia przyspiesza proces gojenia się i sprawia, że konsekwencje jakie niesie ze sobą napięta i bolesna blizna są o wiele mniejsze.

Czy blizna może powodować jakieś problemy w ciele?

Czasami zdarza się, że nie opracowana blizna jest powodem wielu dolegliwości nawet kilka lat po jej powstaniu. Wyobraźmy sobie, że nasza skóra jest ciągnięta przez taką bliznę przez cały czas. Po pewnym czasie nasze ciało dostosuje się do tego napięcia i zmieni sposób w jaki rusza np. Ręką. A to z kolei wpłynie na złą pracę w stawie barku i w konsekwencji jego ból.

Na czym polega fizjoterapia blizny?

Polega ona na stosowaniu technik manualnych, drenażowych, ale też różnego typu przyrządów (np. piny, bańka chińska, kinesiotaping, aparaty do radiofrekwencji) w celu poprawy ruchomości, czucia oraz przyśpieszenia i usprawnienia etapów bliznowacenia.

Kiedy zacząć fizjoterapię blizny?

Chciałoby się napisać – jak najszybciej! Na bliźnie można pracować od samego początku, głównie pracą pośrednią na tkankach ją otaczających, technikami drenującymi tkankę, czy stosując odpowiednie pozycje ułożeniowe. Oczywiście nie jest też nigdy za późno. Pracujemy w gabinecie z bliznami, które mają i kilkanaście lat. Praca na nich jest troszkę trudniejsza, ale równie skuteczna.

Masz starą bliznę, która boli? Masz świeżą bliznę i chcesz o nią zadbać? Chcesz popracować z blizną po cesarskim cięciu?

Kliknij w poniższy przycisk i umów się na wizytę do fizjoterapeuty