Czy blizna może powodować jakieś problemy w ciele?
Na czym polega fizjoterapia blizny?
Kiedy zacząć fizjoterapię blizny?
Powstawanie blizn jest procesem bardzo złożonym, składającym się z kilku etapów. Na każdym z tych etapów może wydarzyć się coś, co zmieni jego przebieg wpływając na efekt końcowy gojenia.
W przypadku większości zabiegów i operacji poza przecięciem naskórka i tkanki podskórnej dochodzi do naruszenia innych struktur, takich jak powięź, mięśnie, jamy ciała, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne.
Po takich ingerencjach warto zdawać sobie sprawę z tego, że blizna powstaje nie tylko na skórze, ale także na tkankach znajdujących się pod nią.
Zdecydowanie nie!
To właśnie nieprawidłowy proces gojenia może prowadzić do problemów miejscowych lub ogólnych tj. ból, zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość, zaburzenia czucia czy drętwienie.
Dlatego istotnym postępowaniem wspomagającym proces gojenia jest terapia blizn.
Skóra narażona na uszkodzenia w wyniku urazu lub zabiegów chirurgicznych przechodzi fazy fizjologicznej reakcji leczniczej, która zakończona jest pojawieniem się blizny.
Reakcję tę dzieli się na cztery główne etapy:
1. hemostaza,
2.reakcja zapalna,
3.proliferacja
4.remodelowanie
Dużo zależy od rodzaju rany i indywidualnych czynników. Możemy uśrednić, że bez żadnych komplikacji proces ten trwa kilka tygodni.
Jeśli natomiast spotkają nas jakieś komplikacje może trwać nawet latami.
Współczesna fizjoterapia ma do zaoferowania wiele w tym temacie, już na wczesnych etapach powrotu do sprawności.
To fizjoterapia przyspiesza proces gojenia się i sprawia, że konsekwencje jakie niesie ze sobą napięta i bolesna blizna są o wiele mniejsze.
Czasami zdarza się, że nie opracowana blizna jest powodem wielu dolegliwości nawet kilka lat po jej powstaniu.
Wyobraź sobie, że Twoja skóra jest ciągnięta przez taką bliznę przez cały czas. Po pewnym czasie Twoje ciało dostosuje się do tego napięcia i zmieni sposób w jaki rusza np. Ręką. A to z kolei wpłynie na złą pracę w stawie barku i w konsekwencji jego ból.
Polega ona na stosowaniu technik manualnych, drenażowych, ale też różnego typu przyrządów (np. piny, bańka chińska, kinesiotaping, aparaty do radiofrekwencji) w celu poprawy ruchomości, czucia oraz przyśpieszenia i usprawnienia etapów bliznowacenia.
Chciałoby się napisać – jak najszybciej!
Na bliźnie można pracować od samego początku, głównie pracą pośrednią na tkankach ją otaczających, technikami drenującymi tkankę, czy stosując odpowiednie pozycje ułożeniowe. Oczywiście nie jest też nigdy za późno. Pracujemy w gabinecie z bliznami, które mają i kilkanaście lat. Praca na nich jest troszkę trudniejsza, ale równie skuteczna.
Spis treści: Przyczyny bólu pleców przy długim siedzeniu Jakie są najczęstsze objawy bólu pleców po siedzeniu? Jakie pozycje siedzące są najgorsze dla kręgosłupa? Jak unikać bólu pleców w pracy siedzącej? Czy ćwiczenia mogą pomóc w redukcji bólu pleców? Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty? Przyczyny bólu pleców przy długim siedzeniu Długie siedzenie jest jednym z…
Spis treści: Czym są zajęcia korekcyjne? Jak to wygląda w Oleśnie? Po co są zajęcia korygujące wady postawy? Dlaczego należy zapobiegać pogłębianiu się wad postawy? Czym są zajęcia korekcyjne? Zajęcia korekcyjne to czas w którym Twoje dziecko będzie wykonywało ćwiczenia zapobiegające i leczące jego wady postawy. Specjalista dobierze odpowiednią formę ich wykonywania do wieku dziecka…
Ból głowy potrafi skutecznie uprzykrzyć życie – trudno się skupić, pracować, a nawet cieszyć się wolnym czasem. W poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod jego łagodzenia warto przyjrzeć się masażowi Kobido. Ten tradycyjny japoński masaż, znany głównie z efektów upiększających, posiada również niezwykłe właściwości relaksacyjne i terapeutyczne, które mogą pomóc w walce z uciążliwościami takimi jak…
Kręgosłup jest kluczowym elementem naszego ciała, wspierającym naszą postawę i umożliwiającym swobodne poruszanie się. Niestety, na skutek różnych czynników, może dojść do jego uszkodzeń, które wpływają na jakość życia i sprawność. Jednym z takich problemów jest kręgozmyk – schorzenie, które może dotknąć osoby w różnym wieku. Co warto wiedzieć o kręgozmyku? Jakie są jego objawy,…
W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się na skorzystanie z terapii okołoporodowej u fizjoterapeuty uroginekologicznego. W tym artykule dowiesz się, na czym polega ta forma wsparcia i jakie korzyści może przynieść w czasie ciąży oraz po porodzie. Czego dowiesz się z dzisiejszego artykułu? W czym pomaga fizjoterapeutka uroginekologiczna Kiedy udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej…
Zarówno masaż, jak i wizyta u fizjoterapeuty mogą być kluczowe dla poprawy zdrowia, kondycji ciała i dobrego samopoczucia. Chociaż obie te formy terapii mogą wydawać się do siebie podobne, w rzeczywistości różnią się pod względem celów, technik oraz zakresu działania. Poniżej przedstawiamy kluczowe różnice między masażem a wizytą fizjoterapeutyczną. Czym jest masaż? Masaż to zabieg…